Tadeusz Kościuszko, bohater o trudnym do wymówienia nazwisku i niezwykle bogatym życiorysie, który mógłby posłużyć jako kanwa serialu.
Wolność, to słowo wyznaczało Kościuszce kierunek wszelkich działań. W czasie swojego życia był świadkiem jak jego ojczyzna, Polska stopniowo traci niepodległość. Wykorzystywał swoje talenty i doświadczenie starając się temu zapobiec, a gdy pod koniec XVIII wieku Polska została ostatecznie rozebrana przez sąsiadów, próbował przywrócić swój kraj na mapę świata. Kościuszko był już wówczas doświadczonym strategiem i inżynierem, generałem brygady wojsk amerykańskich, bohaterem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, projektantem podziwianego do dzisiaj fortu West Point i wielu innych fortyfikacji. Umiejętność organizacji armii, improwizacji podczas zmiennych losów bitwy, znajomość inżynierii wojskowej i kwatermistrzostwa postawiły go na czele walki o niepodległość Polski. Po znaczących sukcesach musiał jednak ulec przeważającej armii rosyjskiej carycy Katarzyny II i dwa lata spędził w niewoli. Uwolniony przez Piotra I przez Szwecję i Anglię powrócił do Stanów Zjednoczonych, stale pod okiem rosyjskich agentów. W Londynie był witany jako „bohater wolności”, w USA witający go tłum wyprzągł konie i pociągnął karetę od portu do hotelu, gdzie miał się zatrzymać. W geopolitycznej układance dynamicznie zmieniającego się świata z przełomu XVIII i XIX wieku był jedną z najczęściej wymienianych osób, jako „obrońca ludów przeciw despotom”.
Równość: Nie wystarczy dać człowiekowi wolność, trzeba nauczyć go jeszcze z niej korzystać, te słowa z testamentu Kościuszki są jednym z lepszych podsumowań jego działalności. W podziękowaniu za szacunek i wsparcie dla rdzennej ludności Ameryki wódz Mały Żółw podarował Kościuszce tomahawk. Jako zasłużony w walce o niepodległość USA otrzymał od rządu ziemię wraz niewolnikami. Część tego majątku sprzedał, niewolników wykupił oraz zdeponował pewną kwotę na założenie szkółek nauki czytania i pisania dla dzieci Afroamerykanów. Opuszczając Stany poprosił swojego przyjaciela, a przyszłego prezydenta, Thomasa Jeffersona, by w przypadku wypłacenia przez Kongres USA zaległego żołdu wykupił tak wielu niewolników jak się tylko da. Uważał istniejący wówczas porządek społeczny za niesprawiedliwy, dlatego też wyzwolił swoich poddanych w majątku Siechnowice w Polsce. Jako naczelnik państwa wypowiadał się „…w obronie ojczyzny równość u mnie popłaca i dlatego tak żyd, chłop, szlachcic, ksiądz i mieszczanin równego są u mnie szacunku”. Po zamieszkaniu w szwajcarskiej Solurze wspierał biednych i ubogich, udzielał szczodrych jałmużn, kupował lekarstwa i pomagał na wszelkie możliwe sposoby. Jego życzliwość, jest wspominana do dziś.
Sztuka, ta część zainteresowań Tadeusza Kościuszki najczęściej umyka badaczom jego życia, a tymczasem, tak jak z ideami wolności i równości wyprzedzał swoje czasy, tak w przestrzeni życia towarzyskiego był przedstawicielem swojej epoki. Do dobrego tonu należało wówczas: mówić po francusku, tańczyć, grać na wybranym instrumencie, a nawet rysować lub malować. Nie zachowały się wspomnienia czy Kościuszko umiał tańczyć, na pewno umiał rysować i był znakomitym kopistą. Studiował m.in. w Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby w Paryżu. W listach i wspomnieniach mu współczesnych znajdują się informacje o portretowaniu uczestników spotkań towarzyskich czy oddawaniu się malarstwu w wolnych chwilach. Był melomanem, chętnie słuchał muzyki, zachowały się również skomponowane przez niego utwory muzyczne.
To tylko niewielki fragment opisujący jak barwną postacią był ten żołnierz, inżynier, przywódca. Tworząc Freedom Festival chcemy pokazać, że idee głoszone przez Kościuszkę są aktualne również i dzisiaj.
_____________________________
PROGRAM FESTIWALU
2 marca 2024 r., sobota, godz.18.00 - KONCERT, Grosse Konzertsaal Solothurn
Bilety: LINK
Program: Felix Yaniewicz, Grażyna Bacewicz, Helena Winkelman, The Stone Alphabet
Artyści: Carmina Quartet & The Stone Alphabet
Założony w Szwajcarii w 1984 roku, CARMINA QUARTETT od samego początku zdobywał uznanie publiczności i krytyków. Zdobyte nagrody, w tym m.in. Premio Paolo Borciani w 1987 r. i współpraca z takimi mentorami jak Sandor Végh czy Nikolaus Harnocourt zaowocowały występami w tak prestiżowych salach koncertowych jak Wigmore Hall (Londyn), Amsterdam Concertgebouw, Weill Recital Hall (Nowy Jork), Sydney Opera House i Suntory Hall (Tokio). Na swoim konce Carmina ma ponad 30 płyt, za które otrzymali liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Gramophone Award, Diapason d'Or, Choc du Monde de la Musique, Preis der Deutschen Schallplatten-Kritik, nominację do Grammy i Record Academy Award of Japan 2008. Kwartet regularnie współpracuje z wybitymi muzykami, wśród nich są: Wolfgang i Sabine Meyer, Hiroko Sakagami, Teo Gheorghiu, Rolf Lislevand i Thomas Grossenbacher. Od 2018 roku do założycieli kwartetu Matthiasa Enderle – I skrzypce i Wendy Champney – altówka dołączyły Agata Łazarczyk – II skrzypce i Chiara Enderle Samatanga – wiolonczela. www.CarminaQuartett.ch
To, co wyróżnia The Stone Alphabet, to wyjątkowe instrumenty, od orgalitho, przez Fender Rhodes, po litofony i kamienne gongi. Te instrumenty łączą w sobie pozornie znajome dźwięki z brzmieniami kamienia. Kwartet korzysta z szerokiej gamy instrumentów, w tym czterotonowego klawinetu, kamieni stołowych, kamieni dzwonów, kamieni ręcznych, generatorów fal sinusoidalnych, gongów, perkusji, a także niezliczonej różnorodności większych i mniejszych generatorów dźwięku.
Zespół często łączy artystów z różnych gatunków i środowisk, aby wspólnie tworzyć wyjątkowe wydarzenia, sympozja, koncerty i festiwale, często łączące świat muzyki i sztuk wizualnych.
"The Stone Alphabet" jest owocem kilku dekad artystycznych poszukiwań i intensywnej współpracy czterech muzycznych osobowości: Matthiasa Brodbecka, Dominika Dołęgi, Felixa Perreta i Mathiasa Steinauera. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na ich stronie internetowej: https://thestonealphabet.ch/bios/
Gra miejska dla dzieci i młodzieży co to znaczy być bohaterem.
6 stacji tematycznych ustawionych w przestrzeni miasta:
Równość
Sztuka
Dobroczynność
Polityka
Świat
Dwie kategorie wiekowe: 5 – 10 lat i 10 – 15 lat i słodka nagroda po ukończeniu trasy dla każdego uczestnika.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz